GHA boys in Warriors age grade squads

Glasgow and Caledonia Regional Academies will amalgamate this month to form a Glasgow Warriors U17s Squad and an U18s Squad to play Ulster U17s and U18s respectively.   The two squads have been selected from players involved in the National Skills Program that has been running at venues in Glasgow, Stirling, Aberdeen and Inverness since June.   All the players involved represented their Regions earlier on in the year through the National Selection Fixtures in March and April and this is an opportunity for them to test their development against an Irish Region for the first time.

Glasgow Warriors U17s
Friday 22nd August
Marr RFC
KO 2PM

 
15. Aaron Tait – Wellington/Ayr RFC
14. Scott Derrick – GHA RFC
13. Gregor Paxton – Ayr RFC
12. Stafford McDowell – Merchiston Castle/Stewarty RFC
11. Paul Paxton – Robert Gordon’s College
10. Peter Burns – Lenzie RFC
9. Donald Kennedy – Dumfries RFC
                               
1. Cameron Gilchrist – Austin Friars/Moffat RFC
2. Rehan Baig – Dundee HS
3. Keir Hail-Brown – Stirling County RFC
4. Euan Milton – Highland RFC
5. Calum Murdoch – Robert Gordon’s College
6. Ryan Sweeney – Glasgow Academy/West of Scotland RFC
7. Craig McCall – West of Scotland RFC
8. Matthew Fagerson – Strathallan
                               
16. Matthew Morrison – Greenock RFC
17. Ruraidh Sayce – Ayr RFC
18. Ryan Dunlop – Ayr RFC
19. Kyle Wood – Marr RFC
20. Jack Bruce – Strathallan
21. Emmit Strachan – Robert Gordon’s College
22. Ben Eynon – Strathallan
23. Aaron Purewal – Hutcheson’s Grammar/West of Scotland RFC
24. Andrew Graham – Stirling County RFC
 
 
Glasgow Warriors U18s
Friday 29th August
Marr RFC
2PM KO

 
15. Bruce Sorbie – Robert Gordon’s College
14. Daniel Polatajko – Stirling County RFC
13. Charlie Lonegran* – St. Aloysius/GHA RFC
12. Mark New* – Strathallan
11. Harvey Gardiner – Dunfermline RFC
10. Euan Fox* – Dundee HS
9. Andrew Simmers* – Glasgow Academy/Glasgow Hawks RFC                               
1. Adam Nicol – Dunfermline RFC
2. Graham Allan – St. Columbas
3. Owen Jackson – Robert Gordon’s College
4. Angus Grindley – Aberdeen Wanderers RFC
5. Matthew Northcotte – Ardrossan Academicals RFC
6. Duncan Wither – Glenalmond
7. Fraser Curran – St. Aloysius/GHA RFC
8. Bruce Flockart* – Strathallan
                               
16. Jack Solman – Sedburgh
17. Michael Scott – St. Aloysius/GHA RFC
18. Kyle McNulty – Ardrossan Academicals RFC
19. Ross Hay – Ayr RFC
20. Zach Mercer* – Merchiston Castle (fomerly GHA)
21. Sam Graham – Cartha QP RFC
22. Josh Henderson – Strathallan
23. Andrew McKenzie – Dunfermline RFC
24. John McCorkindale – Wellington/Ayr RFC
*Supported by the Scottish Institute of Sport

Leave a Reply